ستاره هند

ستاره هند ثبت نظر شما

در دنیا، سنگهای قیمتی بسیار معروف و مشهوری وجود دارد که به دلیل بزرگی و گاها کمیاب بودن آنها اسمی برای خود پیدا کرده اند، سنگهای بینظیری که کلکسیونرها در آرزوی داشتن آنها هستند و حاضرند برای آن مبلغ زیادی هزینه کنند. ستاره هند یکی از این دست سنگها می باشد که به عنوان دومین سنگ قیمتی در دنیا شناخته می شود، این سنگ قیمتی دارای وزنی معادل ۵۶۳ قیراط می باشد و هم اکنون در موزه تاریخ طبیعی آمریکا در شهر نیویورک نگهداری و محافظت می شود.

ستاره هند

این سنگ قیمتی بینظیر بین سالهای ۱۷۹۵ تا ۱۹۴۸ کشف شده است اما تاریخ دقیق آن مشخص نیست، نکته حائز اهمیت در آن زمان این بود که بازار سنگ در دست مسلمانان سریلانکا بود و این سنگ توسط آنها کشف شد و به دلیل آنکه آن زمان سریلانکا و هند مستعمره بریتانیا بودند این سنگ تازه کشف شده به شرکت هندی منتقل شد و در آنجا نام ستاره هند را بر روی آن گذاشتند.

ستاره هند
ستاره هند

جواهر لوکس : فرضیه دیگری که برای نامگذاری این سنگ وجود دارد به نظر می رسد تاجران سنگ ها را به دلال هایی که اصلیتشان اروپایی بود، می فروختند چرا که در قرن نوزدهم این سنگ ها جزء دارایی های سرمایه داران و صنعت کاران آمریکایی به شمار می رفت. دلیل دیگری که برای این نام گذاری می توان ذکر کرد این است که این سنگ ها بعد از این که در سریلانکا کشف شدند توسط انگلیسی ها به هند آورده شدند و به دلالان اروپایی فروخته شدند و چون این سنگ ها در هند خرید و فروش شد، این باور غلط که سنگ ها به هند تعلق دارد شکل گرفت.

آرتور کلرک، نویسنده معروف انگلیسی که داستان های تخیلی و غیر تخیلی بسیاری نوشته است، در سال ۱۹۵۰ سریلانکا را به عنوان زادگاهش برگزید واعلام کرد که این یاقوت ها به سریلانکا تعلق دارد موجب افسوس و ناراحتی است که این یاقوت ها با زیبایی و درخشندگی فراوانشان «یاقوت هند» نامیده شده و در موزه امریکا به نمایش گذارده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi